top of page

Metody

Osteopatia strukturalna i łagodna chiropraktyka na podstawie metody dr Ackermanna

 

Metoda wyróżnia się szybką i celową diagnostyką, a postępowanie terapeutyczne jest tu precyzyjne. Terapeuta dokładnie wie co chce osiągnąć i dlaczego. Metoda opiera się na holistycznym spojrzeniu na pacjenta. Kompensację, którą rozpoczął "zablokowany" staw wymaga od terapeuty adekwatnego postępowania. Techniki w metodzie Ackermanna ograniczają się dokładnie do jednego segmentu, który wykazuje zaburzenia funkcjonalne. Dlatego zostaje "odblokowany" tylko i wyłącznie ten krąg, który powodwał dolegliwości u pacjenta.

 

Wiele dolegliwości związanych z narządem ruchu, a w szczególności kręgosłupa jest odwracalnych. Za pomocą terapii manualnej można walczyć z bólami kręgosłupa, głowy (migreny), tułowia, kończyn. Jak również z dolegliwościami "pseudoorganicznymi" (po wcześniejszym wykluczeniu przyczyn organicznych) tj. mdłości, zawroty głowy, bóle q obrębie brzucha.

Przy zastosowaniu metody dr Ackermanna w ciągu nawet jednego można usunąć lub znacznie ograniczyć dolegliwości bólowe.

 

 

Diagnostyka i terapia skolioz wg koncepcji FITS - Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz

 

Metoda FITS została stworzona dla potrzeb terapii dzieci z wadami postawy, skoliozami oraz chorobą Scheuermanna. Oparta jest na indywidualnym podejściu do pacjenta. Każdy zabieg zostaje poprzedzony szczegółową diagnozą wstępną. Terapeuta dokonuje oceny stanu pacjenta na podstawie wywiadu, wyników badań radiologicznych oraz specjalnego badania wg metody Koncepcji FITS.

 

Celem ogólnym terapii jest stabilizacja skoliozy z uogólnioną wiotkością tkanki łącznej lub zmniejszeniem kąta skrzywienia w skoliozach nieprogresywnych oraz z kątem skrzywienia do 30 stopni. Innymi celami terapii FITS jest poprawa stanu klinicznego pacjenta o większej skoliozie oraz przygotowanie do zabiegu operacyjnego. Poprzez zabiegi wg metody Koncepcji FITS można osiągnąć korekcję ustawienia obręczy barkowej, miednicy, głowy i szy, poprawić funkcję oddechową oraz ogólną wydolność pacjenta. 

 

PNF - torowanie nerwowo - mięśniowe

 

Podstawowym zadaniem terapii jest praca nad funkcją, której to pacjent potrzebuje. Proponowana pacjentowi terapia jest bezbolesna i funkcjonalna, to znaczy zgodna z potrzebami ruchowymi chorego i wzorowana na naturalnych ruchach zdrowego człowieka. PNF wiele uwagi poświęca kontroli motorycznej pacjenta, czyli interakcji między stabilnością i mobilnością jego ciała, ze szczególnym uwzględnieniem pracy ekscentrycznej mięśni w warunkach grawitacji. 

 

Ze względu na szerokie możliwości oddziaływania koncepcja PNF może być wykorzystywana w pracy z pacjentami neurologicznymi, ortopedycznymi, w pediatrii jak również w korekcji wad postawy.

 

Terapia tkanek miękkich (punkty spustowe, masaż głęboki, rozluźnianie mięśniowo - powięziowe)

 

Są to formy terapii skupjające się na przywróceniu prawidłowego napięcia mięśni oraz tkanki łącznej. Zmniejszenie bólu, poprawę giętkości i płynności ruchu oraz przywrócenie zakresu ruchu osiągamy poprzez rozluźnienie, wydłużenie, zlikwidowanie zrostów i uwolnienie utrzymujących się nieprawidłowych napięć w układach tkanek.

 

Kinesiology Taping

 

Terapia polega na aplikacji plastra w odpowiedni sposób oraz indywidualnie dobranej lokalizacji. Plaster ma właściowości podobne do skóry człowieka. Plastry powodują reakcje sensoryczne poprawiające funkcjonowanie lokalne lub wpływanie na dysfunkcje znajdujące się poza obszarem objawu. Aplikacja poprzedzona jest badaniem i oceną układu mięśniowo - powięziowego. Terapia daje bardzo dobre efekty w walce z bólem, likwidowaniu obrzęków, jak i korekcji ortopedycznych. 

bottom of page